- VHT1000M50
VHT1000M50
NTE Electronics
Cap Aluminum Lytic 1000uF 50V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 1000h 105°C
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Description
Search Keywords: VHT1000M50
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:NTE Electronics
Part No:VHT1000M50
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:85322200200
COO:TW
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Capacitance Value:1000 uF
Tolerance:20 %
Operating Temperature:-40 to 105 °C
Mounting:Through Hole
Voltage:50 VDC
Product Guides
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock:
17
Can Ship immediately
Buy all 17 in-stock or the regular minimum order quantity of 25