RLY540-3-24
NTE Electronics
Electromechanical Relay 24VAC 7Ohm 40A 3PST-NO (60.3x92x75.7)mm Flange Contactor Relay
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: RLY540324
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    NTE Electronics
  • Part No:
    RLY540-3-24
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Maximum Current Rating:
    40 A
  • Contact Arrangement:
    3PST-NO
  • DC Coil Voltage:
    N/A
  • AC Coil Voltage:
    24 V
  • Maximum DC Voltage Rating:
    N/A
  • Maximum AC Voltage Rating:
    600 V