R51-1D70-12
NTE Electronics
Electromechanical Relay 12VDC 90Ohm 70A SPST-NO (26.5x30.7x59.2)mm Flange General Purpose Relay
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: R511D7012
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    NTE Electronics
  • Part No:
    R51-1D70-12
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Relay Construction:
    Non-Latching
  • AC Coil Voltage:
    N/A
  • DC Coil Voltage:
    12 V
  • Contact Arrangement:
    SPST-NO
  • Maximum Current Rating:
    70 A
  • Mounting:
    Flange Mount
  • Termination Style:
    0.25Quick Connect
  • Push to Test Button:
    No
  • Led Indicator:
    No
  • Operating Temperature:
    -40 to 125 °C
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 3
Can Ship immediately Buy all 3 in-stock or the regular minimum order quantity of 5