- R10-11A10-240
R10-11A10-240
NTE Electronics
Electromechanical Relay 240VAC 10A DPDT (38.89x35.72x55.56)mm Plug-In General Purpose Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: R1011A10240
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:NTE Electronics
Part No:R10-11A10-240
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:85364900759
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Relay Construction:Non-Latching
AC Coil Voltage:240 V
DC Coil Voltage:N/A
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:10 A
Mounting:Connector
Termination Style:0.187Quick Connect/Solder
Push to Test Button:No
Led Indicator:No
Operating Temperature:-30 to 50 °C