- NEV1.5M100
NEV1.5M100
NTE Electronics
Cap Aluminum Lytic 1.5uF 100V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 1000h 85°C
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued
Description
Search Keywords: NEV15M100
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:NTE Electronics
Part No:NEV1.5M100
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:85322200200
COO:TW
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Capacitance Value:1.5 uF
Tolerance:20 %
Operating Temperature:-40 to 85 °C
Mounting:Through Hole
Voltage:100 VDC
Product Guides
This product is discontinued, but still in stock.
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock:
3
Can Ship immediately
Buy all 3 in-stock or the regular minimum order quantity of 50