EE2-12NU-L
Nexem
General Purpose Relay - DPDT (2 Form C) - 11.7mA 12VDC Coil - Non Latching - 2A Contact Rating - 250VAC/220VDC Switching - Gul ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
General Purpose Relay - DPDT (2 Form C) - 11.7mA 12VDC Coil - Non Latching - 2A Contact Rating - 250VAC/220VDC Switching - Gull Wing - Surface Mount.
Search Keywords: EE212NUL
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Nexem
  • Part No:
    EE2-12NU-L
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    JP
  • ECCN:
    EAR99
    1000
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 775
Ships today, if you order in Buy all 775 in-stock or the regular minimum order quantity of 1000