NHD-4.3RTP-SHIELD-N
Newhaven Display
4.3" Color TFT Resistive Touch Sunlight Readable Module + Arduino Shield - 480 x RGB x 272 - 4.3" Color TFT Resistive Touch Su ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
Bulk Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
4.3" Color TFT Resistive Touch Sunlight Readable Module + Arduino Shield - 480 x RGB x 272 - 4.3" Color TFT Resistive Touch Sunlight Readable Module + Arduino Shield - White LED Backlight - 105.50 x 67.20 x 7.25 mm
Search Keywords: NHD43RTPSHIELDN
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Newhaven Display
  • Part No:
    NHD-4.3RTP-SHIELD-N
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Size Diagonal:
    4.3"
  • Display Format:
    Not App
  • Interface:
    SPI
  • Backlight:
    LED - White
  • Supply Voltage:
    5 V
  • Operating Temperature:
    -20 to 70 °C