TC2055-2.8VCTTR
Microchip Technology
Linear Voltage Regulator - 1 Regulator - 6V Input - 100mA 2.8V Output - 0.14V @ 100mA Dropout - 50dB (100kHz) PSRR - SOT-23-5 ...
Description +
Linear Voltage Regulator - 1 Regulator - 6V Input - 100mA 2.8V Output - 0.14V @ 100mA Dropout - 50dB (100kHz) PSRR - SOT-23-5 - Surface Mount - T&R.