TC1301A-FHAVMF
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 2.6V2.8V 0.3A/0.15A 8-Pin DFN EP Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: TC1301AFHAVMF
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    TC1301A-FHAVMF
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    PH
  • ECCN:
    EAR99
    120
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.18@300mA,0.25@150mA V
  • Accuracy:
    ±0.5 %
  • Junction to Case:
    N/A
  • Load Regulation:
    0.18361%(Typ)
  • Function:
    LDO8385
  • Line Regulation:
    0.028360%/V(Typ)
  • Junction to Ambient:
    418358°C/W(Typ)