- TC1262-2.5VAB
TC1262-2.5VAB
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 2.5V 0.5A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description
Search Keywords: TC126225VAB
Supplier:Microchip Technology
Part No:TC1262-2.5VAB
HTS:8542390090
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Dimension:10.67(Max) x 4.83(Max) x 9.02(Max) mm
Junction to Case:N/A
Junction to Ambient:35 °C/W
Family:TC1262
Function:LDO
Maximum Dropout Voltage @ Current:0.03@100uA,0.13@100mA,0.39@300mA,0.65@500mA V
Load Regulation:0.002(Typ) %
Line Regulation:0.003(Typ) %
Accuracy:±0.5 %