- TC1173-3.3VOA
TC1173-3.3VOA
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.3A 8-Pin SOIC N Tube
Description
Search Keywords: TC117333VOA
Supplier:Microchip Technology
Part No:TC1173-3.3VOA
HTS:8542390090
COO:CN
100 -
Junction to Case:N/A
Junction to Ambient:1608358°C/W
Accuracy:±0.5 %
Maximum Dropout Voltage @ Current:0.03@100uA,0.48@300mA,0.16@100mA V
Dimension:4.9 x 3.9 x 1.258356mm(Min)mm
Load Regulation:0.58361%(Typ)
Line Regulation:0.058360%(Typ)