- TC1173-2.8VOA
TC1173-2.8VOA
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 2.8V 0.3A 8-Pin SOIC N Tube
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description
Search Keywords: TC117328VOA
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Microchip Technology
Part No:TC1173-2.8VOA
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8542390090
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
100 -
Accuracy:±0.5 %
Junction to Ambient:1608358°C/W
Maximum Dropout Voltage @ Current:0.03@100uA,0.48@300mA,0.16@100mA V
Family:TC1173
Line Regulation:0.058360%(Typ)
Dimension:4.9 x 3.9 x 1.258356mm(Min)mm
Function:LDO8385
Load Regulation:0.58361%(Typ)