PIC32MX575F256H-80I/PT
Microchip Technology
PIC PIC32MX microcontroller - MCU 32 bit - 2.3 V to 3.6 V - Pins: 64 - Package type: TQFP 64 – Speed 80 MHz – Flash 256 KB – S ...
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
This product may require extra documentation. Shipping may be delayed 1-2 days.
Description +
PIC PIC32MX microcontroller - MCU 32 bit - 2.3 V to 3.6 V - Pins: 64 - Package type: TQFP 64 – Speed 80 MHz – Flash 256 KB – SRAM 64 Kbytes - I/O: 53 – A/D: 10 bit with 16 channels – 05 Timers – 06 x UART – 03 x SPI – 04 x I2C – 360.6 mg – SMD/SMT - ICSP
Search Keywords: PIC32MX575F256H80IPT
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    PIC32MX575F256H-80I/PT
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    PH
  • ECCN:
    3A991.a.2
    160
  • Number of Programmable I/Os:
    53
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C