PIC24FJ128GA308-I/PT
Microchip Technology
PIC 24F microcontroller - MCU 16 bit - 2 V to 3.6 V - Pins: 80 - Package type: TQFP 80 – Speed 32 MHz – Flash 128 KB – SRAM 8 ...
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Description +
PIC 24F microcontroller - MCU 16 bit - 2 V to 3.6 V - Pins: 80 - Package type: TQFP 80 – Speed 32 MHz – Flash 128 KB – SRAM 8 Kbytes - I/O: 53 – 02 x A/D: 10 bit with 16 channels – 05 Timers – 04 x UART – 02 x SPI – 02 x I2C – 513,600 mg – SMD/SMT - ICSP
Search Keywords: PIC24FJ128GA308IPT
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    PIC24FJ128GA308-I/PT
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    3A991.a.2
    119
  • Program Memory Type:
    Flash
  • RAM Size:
    8 KB
  • Program Memory Size:
    128 KB
  • ADC Resolution:
    12 bit
  • Number of Programmable I/Os:
    69
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C