PIC18F66J11-I/PT
Microchip Technology
PIC 18 microcontroller - MCU 8 bit - RISC architecture - 75 Instructions - 1.8 V to 5.5 V - Pins: 64 - Package type: TQFP 64 – ...
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Description +
PIC 18 microcontroller - MCU 8 bit - RISC architecture - 75 Instructions - 1.8 V to 5.5 V - Pins: 64 - Package type: TQFP 64 – Speed 48 MHz - Flash 64 KB – SRAM 3930 bytes – I/O: 52 – A/D: 10 bit with 11 channels – 05 Timers – MSSP – 02 x CCP - 03 x ECCP
Search Keywords: PIC18F66J11IPT
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    PIC18F66J11-I/PT
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    3A991.a.2
    160
  • Program Memory Type:
    Flash
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C