PIC18F26K20-I/SS
Microchip Technology
PIC 18 microcontroller - MCU 8 bit - RISC architecture - 75 Instructions - 1.8 V to 3.6 V - Pins: 28 - Package type: SSOP 28– ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description +
PIC 18 microcontroller - MCU 8 bit - RISC architecture - 75 Instructions - 1.8 V to 3.6 V - Pins: 28 - Package type: SSOP 28– Speed 64 MHz - Flash 64 kB – SRAM 3936 Bytes – EEPROM 1024 Bytes - I/O: 25 – A/D: 10 bit with 11 channels – 04 Timers – MSSP – CC
Search Keywords: PIC18F26K20ISS
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    PIC18F26K20-I/SS
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    3A991.a.2
    47
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C