PIC16LF1516-I/SS
Microchip Technology
Microcontroller - PIC XLP 16F - 8-Bit - 20MHz - 25 I/O - 14KB (8K x 14) FLASH - 512 x 8 RAM - A/D 17x10b - 1.8 to 3.6V - 28-SS ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Microcontroller - PIC XLP 16F - 8-Bit - 20MHz - 25 I/O - 14KB (8K x 14) FLASH - 512 x 8 RAM - A/D 17x10b - 1.8 to 3.6V - 28-SSOP.