PIC16HV616-E/ST
Microchip Technology
Microcontroller - PIC 16F - 8-Bit - 20MHz - 11 I/O - 3.5KB (2K x 14) FLASH - 128 x 8 RAM - 2 to 5V - 14-TSSOP.
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +