PIC16F946T-I/PT
Microchip Technology
Microcontroller - PIC 16F - 8-Bit - 20MHz - 53 I/O - 14KB (8K x 14) FLASH - 256 x 8 EEPROM - 336 x 8 RAM - 2 to 5.5V - 64-TQFP ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Microcontroller - PIC 16F - 8-Bit - 20MHz - 53 I/O - 14KB (8K x 14) FLASH - 256 x 8 EEPROM - 336 x 8 RAM - 2 to 5.5V - 64-TQFP (10x10) - T&R.