PIC16F916-E/SS
Microchip Technology
Microcontroller - PIC 16F - 8-Bit - 20MHz - 24 I/O - 14KB (8K x 14) FLASH - 256 x 8 EEPROM - 352 x 8 RAM - 2 to 5.5V - 28-SSOP ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +