PIC16F818-I/SOTSL
Microchip Technology
Microcontroller - PIC 16F - 8-Bit - 20MHz - 16 I/O - 1.75KB(1K x 14) FLASH - 128x8 EEPROM - 128x8 RAM - Internal RC Oscillator ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Microcontroller - PIC 16F - 8-Bit - 20MHz - 16 I/O - 1.75KB(1K x 14) FLASH - 128x8 EEPROM - 128x8 RAM - Internal RC Oscillator - 4 to 5.5V - 18-SOIC.