- PIC16F72-E/SS
PIC16F72-E/SS
Microchip Technology
Microcontroller - PIC 16F - 8-Bit - 20MHz - 22 I/O - 3.5KB (2K x 14) FLASH - 128 x 8 RAM - 4 to 5.5V - 28-SSOP.
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description