PIC16F1828-E/GZ
Microchip Technology
Microcontroller - PIC XLP mTouch 16F - 8-Bit - 32MHz - 17 I/O - 7KB (4K x 14) FLASH - 256 x 8 EEPROM - 256 x 8 RAM - 1.8 to 5. ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
This product may require extra documentation. Shipping may be delayed 1-2 days.
Description +
Microcontroller - PIC XLP mTouch 16F - 8-Bit - 32MHz - 17 I/O - 7KB (4K x 14) FLASH - 256 x 8 EEPROM - 256 x 8 RAM - 1.8 to 5.5V - 20-UQFN (4x4).