MIC5504-3.3YMT-TZ
Microchip Technology
Single Output LDO - 300mA - 3.3VDC - Auto-Discharge & Internal EN Pull-Down - 4-Lead TDFN
Description +
Search Keywords: MIC550433YMTTZ
  • Part No:
    MIC5504-3.3YMT-TZ
    EAR99
    10000
  • Line Regulation:
    0.02(Typ) %/V
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.19@150mA,0.38@300mA V
  • Dimension:
    1 x 1 x 0.55(Max) mm
  • Accuracy:
    ±2 %
  • Family:
    MIC5504
  • Junction to Case:
    N/A
  • Junction to Ambient:
    250 °C/W
  • Load Regulation:
    40 mV
  • Function:
    LDO
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 990
Ships today, if you order in Buy all 990 in-stock or the regular minimum order quantity of 2500