MIC5325-1.5YMT-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 1.5V 0.4A 6-Pin TDFN EP T/R
Description +
Search Keywords: MIC532515YMTTR
  • Part No:
    MIC5325-1.5YMT-TR
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    5000
  • Accuracy:
    ±2 %
  • Junction to Ambient:
    908358°C/W
  • Load Regulation:
    0.38361%(Typ)
  • Family:
    MIC5325
  • Dimension:
    2 x 2 x 0.558356mm(Max)mm
  • Line Regulation:
    0.028360%/V(Typ)
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.25@400mA V