MIC5303-3.3YMT-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.3A 4-Pin TDFN EP T/R
Description +
Search Keywords: MIC530333YMTTR
  • Part No:
    MIC5303-3.3YMT-TR
    EAR99
    500
  • Junction to Ambient:
    173 °C/W
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.035@50mA,0.1@150mA,0.2@300mA V
  • Line Regulation:
    0.3 %
  • Load Regulation:
    0.5(Typ) %
  • Accuracy:
    ±2 %
  • Function:
    LDO
  • Junction to Case:
    N/A
  • Family:
    MIC5303
  • Dimension:
    1.2 x 1.6 x 0.55(Max) mm
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 170
Ships today, if you order in Buy all 170 in-stock or the regular minimum order quantity of 500