MIC5301-1.5YMT-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 1.5V 0.15A 6-Pin TDFN EP T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MIC530115YMTTR
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MIC5301-1.5YMT-TR
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    5000
  • Dimension:
    1.6 x 1.6 x 0.558356mm(Max)mm
  • Function:
    LDO8385
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.075@100mA,0.1@150mA V
  • Junction to Case:
    N/A
  • Load Regulation:
    0.158361%(Typ)
  • Junction to Ambient:
    1008358°C/W
  • Line Regulation:
    0.38360%/V
  • Accuracy:
    ±2 %