MIC5259-3.3YML-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.3A 6-Pin DFN EP T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MIC525933YMLTR
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MIC5259-3.3YML-TR
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    5000
  • Junction to Case:
    N/A
  • Line Regulation:
    0.3 %/V
  • Family:
    MIC5259
  • Accuracy:
    ±1.5 %
  • Junction to Ambient:
    90 °C/W
  • Load Regulation:
    0.6(Typ) %
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.5@300mA V