MIC5233-3.3YS-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.1A Automotive 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R
Description +
Search Keywords: MIC523333YSTR
  • Part No:
    MIC5233-3.3YS-TR
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    2500
  • Family:
    MIC5233
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Line Regulation:
    0.5 %
  • Junction to Case:
    N/A
  • Junction to Ambient:
    50 °C/W
  • Function:
    LDO
  • Load Regulation:
    1 %
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.3@50mA,0.4@100mA V
  • Dimension:
    6.5 x 3.5 x 1.6 mm
Tools/3D Models +
Product Guides +
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 250
Can Ship immediately Buy all 250 in-stock or the regular minimum order quantity of 500