MIC5233-3.3YM5-TR
Microchip Technology
Fixed LDO Voltage Regulator - 2.3 V to 36 V in - 270 mV Dropout - 3.3 V out - 100 mA out - SOT-23-5 - 5-Pin.
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MIC523333YM5TR
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MIC5233-3.3YM5-TR
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Family:
    MIC5233
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Function:
    LDO
  • Junction to Ambient:
    235 °C/W
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.3@50mA,0.4@100mA V
  • Line Regulation:
    0.5 %
  • Dimension:
    2.9 x 1.6 x 1.1 mm
  • Junction to Case:
    N/A
  • Load Regulation:
    1 %