MIC5219-3.3YML-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.5A 6-Pin DFN EP T/R
Description +
Search Keywords: MIC521933YMLTR
  • Part No:
    MIC5219-3.3YML-TR
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    5000
  • Line Regulation:
    0.05 %
  • Dimension:
    2 x 2 x 0.85(Max) mm
  • Family:
    MIC5219
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.06@100uA,0.175@50mA,0.3@150mA,0.5@500mA V
  • Junction to Ambient:
    90(Typ) °C/W
  • Function:
    LDO
  • Load Regulation:
    0.5 %