MIC5213-2.5YC5-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 2.5V 0.08A 5-Pin SC-70 T/R
Description +
Search Keywords: MIC521325YC5TR
  • Part No:
    MIC5213-2.5YC5-TR
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Load Regulation:
    0.3 %
  • Accuracy:
    ±3 %
  • Junction to Case:
    N/A
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.35@20mA,0.6@80mA V
  • Family:
    MIC5213
  • Line Regulation:
    0.3 %
  • Dimension:
    2.25(Max) x 1.35(Max) x 1(Max) mm
  • Junction to Ambient:
    450 °C/W