- MIC5209-2.5YU
MIC5209-2.5YU
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 2.5V 0.5A 6-Pin(5+Tab) TO-263 Tube
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description
Search Keywords: MIC520925YU
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Microchip Technology
Part No:MIC5209-2.5YU
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8542390090
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Accuracy:±1 %
Junction to Case:2 °C/W
Load Regulation:0.5 %
Line Regulation:0.05 %/V
Maximum Dropout Voltage @ Current:0.06@100uA,0.175@50mA,0.3@150mA,0.5@500mA V