- MIC5209-1.8YU
MIC5209-1.8YU
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 1.8V 0.5A 6-Pin(5+Tab) TO-263 Tube
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description
Search Keywords: MIC520918YU
Supplier:Microchip Technology
Part No:MIC5209-1.8YU
HTS:8542390090
COO:CN
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Maximum Dropout Voltage @ Current:0.06@100uA,0.175@50mA,0.3@150mA,0.5@500mA V
Dimension:10.678356mm(Max) x 9.17(Max) x 4.6(Max)mm
Accuracy:±1 %
Family:MIC5209
Load Regulation:0.58361%
Line Regulation:0.058360%/V
Junction to Ambient:N/A
Function:LDO8385
Junction to Case:28359°C/W