MIC5205-2.8YM5-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 2.8V 0.15A 5-Pin SOT-23 T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MIC520528YM5TR
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MIC5205-2.8YM5-TR
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Dimension:
    2.9 x 1.6 x 1.1 mm
  • Junction to Ambient:
    220 °C/W
  • Family:
    MIC5205
  • Load Regulation:
    0.2 %
  • Function:
    LDO
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Junction to Case:
    130 °C/W
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.05@100uA,0.15@50mA,0.25@100mA,0.275@150mA V
  • Line Regulation:
    0.012 %/V