MIC5205-2.7YM5-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 2.7V 0.15A 5-Pin SOT-23 T/R
Description +
Search Keywords: MIC520527YM5TR
  • Part No:
    MIC5205-2.7YM5-TR
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.05@100uA,0.15@50mA,0.25@100mA,0.275@150mA V
  • Dimension:
    2.9 x 1.6 x 1.18356mmmm
  • Junction to Case:
    1308359°C/W
  • Line Regulation:
    0.0128360%/V
  • Junction to Ambient:
    2208358°C/W
  • Function:
    LDO8385
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Family:
    MIC5205
  • Load Regulation:
    0.28361%