- MIC5201-5.0YM
MIC5201-5.0YM
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 5V 0.2A 8-Pin SOIC N Tube
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description
Search Keywords: MIC520150YM
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Microchip Technology
Part No:MIC5201-5.0YM
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8542390090
COO:MY
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
95 -
Junction to Ambient:160 °C/W
Line Regulation:0.2 %
Maximum Dropout Voltage @ Current:0.4@200mA V
Dimension:4.93 x 3.94 x 1.48 mm
Junction to Case:N/A
Accuracy:±1 %
Function:LDO
Family:MIC5201
Load Regulation:0.16 %