MIC39500-1.8WU-TR
MIC39500-1.8WU-TR
Microchip Technology
In Stock: 0
Minimum Order: 188
VIEW PRODUCT
MIC39500-1.8WU
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 1.8V 5A 4-Pin(3+Tab) TO-263 Tube
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MIC3950018WU
  • Part No:
    MIC39500-1.8WU
    EAR99
    50
  • Junction to Case:
    28359°C/W
  • Function:
    LDO8385
  • Load Regulation:
    18361%
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.25@250mA,0.575@5A V
  • Dimension:
    10.678356mm(Max) x 9.17(Max) x 4.6(Max)mm
  • Line Regulation:
    0.58360%