MIC39100-2.5WS-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 2.5V 1A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MIC3910025WSTR
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MIC39100-2.5WS-TR
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    2500
  • Dimension:
    6.5 x 3.5 x 1.6 mm
  • Junction to Case:
    15 °C/W
  • Junction to Ambient:
    N/A
  • Family:
    MIC39100
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.2@100mA,0.5@750mA,0.55@1A V
  • Function:
    LDO
  • Load Regulation:
    1 %
  • Line Regulation:
    0.5 %
  • Accuracy:
    ±1 %