MIC37150-1.8WR-TR
MIC37150-1.8WR-TR
Microchip Technology
In Stock: 0
Minimum Order: 250
VIEW PRODUCT
MIC37150-1.8WR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 1.8V 1.5A 4-Pin(3+Tab) SPAK Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MIC3715018WR
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    MIC37150-1.8WR
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    48
  • Junction to Ambient:
    N/A
  • Load Regulation:
    18361%
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Function:
    LDO8385
  • Junction to Case:
    28359°C/W
  • Line Regulation:
    0.58360%
  • Dimension:
    9.528356mm(Max) x 8.13(Max) x 2.03(Max)mm
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.35@750mA,0.5@1.5A V