MIC37150-1.5WR-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 1.5V 1.5A 4-Pin(3+Tab) SPAK T/R
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MIC3715015WRTR
  • Part No:
    MIC37150-1.5WR-TR
    EAR99
    750
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.35@750mA,0.5@1.5A V
  • Family:
    MIC37150
  • Line Regulation:
    0.58360%
  • Dimension:
    9.528356mm(Max) x 8.13(Max) x 2.03(Max)mm
  • Function:
    LDO8385
  • Load Regulation:
    18361%
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Junction to Case:
    28359°C/W