MIC37100-2.5WS-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 2.5V 1A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MIC3710025WSTR
  • Part No:
    MIC37100-2.5WS-TR
    EAR99
    2500
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.2@100mA,0.35@500mA,0.4@750mA,0.5@1A V
  • Load Regulation:
    1 %
  • Junction to Case:
    15 °C/W
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Dimension:
    6.5 x 3.5 x 1.6 mm
  • Line Regulation:
    0.1 %