MIC29501-3.3WU-TR
MIC29501-3.3WU-TR
Microchip Technology
In Stock: 0
Minimum Order: 188
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
MIC29501-3.3WU
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 5A Automotive 6-Pin(5+Tab) TO-263 Tube
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MIC2950133WU
  • Part No:
    MIC29501-3.3WU
    EAR99
    50
  • Junction to Case:
    2 °C/W
  • Dimension:
    10.67(Max) x 9.17(Max) x 4.6(Max) mm
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.25@250mA,0.6@5A V
  • Line Regulation:
    0.5 %
  • Load Regulation:
    1 %