MIC2940A-12WU-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 12V 1.25A Automotive 4-Pin(3+Tab) TO-263 T/R
Description +
Search Keywords: MIC2940A12WUTR
  • Part No:
    MIC2940A-12WU-TR
    750
  • Dimension:
    10.67(Max) x 9.17(Max) x 4.6(Max) mm
  • Function:
    LDO
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.15@5mA,0.25@250mA,0.45@1A,0.6@1250mA V
  • Line Regulation:
    0.5 %
  • Family:
    MIC2940A
  • Load Regulation:
    0.16 %
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Junction to Case:
    2 °C/W