MIC29301-3.3WU-TR
MIC29301-3.3WU-TR
Microchip Technology
In Stock: 150
Minimum Order: 100
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
MIC29301-3.3WU
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 3A Automotive 6-Pin(5+Tab) TO-263 Tube
Description +
Search Keywords: MIC2930133WU
  • Part No:
    MIC29301-3.3WU
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Load Regulation:
    1 %
  • Line Regulation:
    0.5 %
  • Junction to Case:
    2 °C/W
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.175@100mA,0.6@3A V