MIC29201-3.3WU-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.4A Automotive 6-Pin(5+Tab) TO-263 T/R
Description +
Search Keywords: MIC2920133WUTR
  • Part No:
    MIC29201-3.3WU-TR
    750
  • Function:
    LDO8385
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.15@1mA,0.6@400mA V
  • Line Regulation:
    0.18360%
  • Load Regulation:
    0.168361%
  • Family:
    MIC29201
  • Junction to Case:
    38359°C/W