MIC29151-12WU-TR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 12V 1.5A Automotive 6-Pin(5+Tab) TO-263 T/R
Description +
Search Keywords: MIC2915112WUTR
  • Part No:
    MIC29151-12WU-TR
    750
  • Function:
    LDO8385
  • Dimension:
    10.678356mm(Max) x 9.17(Max) x 4.6(Max)mm
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.2@100mA,0.6@1.5A V
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Junction to Ambient:
    N/A
  • Line Regulation:
    0.58360%
  • Junction to Case:
    28359°C/W
  • Load Regulation:
    18361%