MIC29150-3.3WU-TR
MIC29150-3.3WU-TR
Microchip Technology
In Stock: 0
Minimum Order: 188
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
MIC29150-3.3WU
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 1.5A Automotive 4-Pin(3+Tab) TO-263 Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MIC2915033WU
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    MIC29150-3.3WU
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Family:
    MIC29150
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.2@100mA,0.6@1.5A V
  • Junction to Ambient:
    N/A
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Function:
    LDO
  • Line Regulation:
    0.5 %
  • Junction to Case:
    2 °C/W
  • Load Regulation:
    1 %