MCP4641T-103E/ML
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 10kOhm - 128 Position - Non-Volatile Linear - Automotive - 16-Pin QFN EP - Tape&Reel
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4641T103EML
  • Part No:
    MCP4641T-103E/ML
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    3300
  • Family:
    MCP4641
  • Memory Type:
    Non-Volatile4720
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V
  • Dimension:
    4 x 4 x 0.884713mmmm
  • Maximum Dual Supply Voltage:
  • Control Interface:
    Serial (2-Wire, I2C)4712
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V