MCP4641-103E/ST
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 10kOhm - 128 Position - Non-Volatile - Automotive - 14-Pin TSSOP - Tube
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4641103EST
  • Part No:
    MCP4641-103E/ST
  • COO:
    PH
  • ECCN:
    EAR99
    96
  • Maximum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V
  • Memory Type:
    Non-Volatile
  • Dimension:
    5 x 4.4 x 1 mm
  • Control Interface:
    Serial (2-Wire, I2C)
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V